Jak rozsądnie pożyczać przed świętami?

Pośpiech towarzyszący okresowi przedświątecznych przygotowań sprawia, że łatwiej niż zwykle możemy przeliczyć się z faktycznymi możliwościami domowego budżetu. Kupujemy za dużo i sięgamy po za drogie prezenty. Jednak jeśli zamierzamy wspomóc się pożyczką, warto zachować zdrowy rozsądek, aby Boże Narodzenie nie okupić przyszłymi problemami finansowymi.

Grudzień zawsze wiąże się z większymi wydatkami więc najlepiej byłoby już kilka miesięcy wcześniej dokładanie rozplanować sobie, jak zarządzać pieniędzmi, aby pokryć bożonarodzeniowe nakłady z domowych środków. Warto pamiętać, że w wirze przedświątecznych zakupów i przygotowań nawet niewielka kwota zadłużenia może okazać się zgubna, zwłaszcza gdy zostanie przeznaczona na zupełnie niepotrzebne i nieprzemyślane rzeczy. Potwierdzają to analizy bankowe i ilość zaciąganych kredytów w tym okresie.

- Jak pokazują dane z najnowszego Raportu InfoDług, ponad 64 proc. zaległości to sumy poniżej 5 tysięcy złotych. Dlatego, zanim znowu sięgniemy po ekstra dofinansowanie, warto zrobić dokładną analizę już posiadanych zobowiązań finansowych. Warto rozsądnie zaplanować wydatki oraz nie kupować zbędnych i za drogich rzeczy. Świetnie sprawdzają się proste rozwiązania, takie jak odnotowywanie każdego, nawet najmniejszego wydatku. Dzięki temu widać dokładnie każdą wydaną złotówkę i łatwiej jest kontrolować budżet domowy - mówi Marcin Ledworowski, wiceprezes BIG InfoMonitor.

Wciąż większość Polaków woli ograniczyć codzienne wydatki, aby mieć pieniądze na święta, ale nie brakuje też takich, którzy planują zorganizować wystawne Boże Narodzenie i tym samym zadłużyć się nawet na ponad 1500 zł.

- Wyniki sondażu przeprowadzonego dla Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA przez TNS Polska wyraźnie wskazują, że wciąż jeszcze wielu z nas wyznaje zasadę „zastaw się, a postaw się”. To błąd. W gorączce świątecznych zakupów, zapomina się, że po Bożym Narodzeniu zostaje nie tylko pełny brzuch, ale również pusty portfel i długi, które trzeba spłacić – zauważa Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA.

Istotne jest więc to, aby odpowiedzieć sobie na pytanie: „Czy w ogóle mnie stać na pożyczkę?”, a jeśli tak, to jaka kwota będzie wystarczająca, a zarazem bezproblemowa, aby ją zwrócić.

- Zapożyczanie musi następować świadomie, tak aby w dniu spłaty zobowiązania nie naruszało to mocno naszych finansów, a uregulowanie należności nie powodowało spirali zadłużenia. Chodzi o to, że pożyczając mamy świadomość, iż musimy spłacić kapitał zwiększony o należne odsetki, które wcześniej ujęliśmy w domowych przychodach – komentuje Rafał Tomkowicz, redaktor prowadzący Loan Magazine.

Warto zatem pamiętać o kilku najważniejszych zasadach rozsądnego pożyczania. Po pierwsze, wybierając pożyczkodawcę, sprawdź go, np. w Krajowym Rejestrze Sądowym, na liście Związku Firm Pożyczkowych czy na Loan Magazine. Pomóc mogą opinie innych osób, które miały do czynienia z daną firmą. Znajdziesz je na forach internetowych czy portalach społecznościowych. Po drugie, zwracaj uwagę na oprocentowanie i inne koszty związane z udzieleniem zobowiązania. Musisz wiedzieć, ile one dokładnie wynoszą i o ile zwiększają koszt pożyczki. Po trzecie, czytaj dokładnie umowy, a w razie jakichkolwiek wątpliwości pytaj (Biuro Obsługi Klienta, prawnik, znajomy dobrze zorientowany w kwestiach finansowych, itp.). Pod żadnym pozorem nie podpisuj niezrozumiałych i niejasnych dokumentów. Po czwarte, pamiętaj, że masz 14 dni na rezygnację z umowy od momentu jej podpisania bez konieczności podawana przyczyny takiej decyzji.

Loan-Magazine.pl